Licencja Zawodnicza

Licencja zawodnicza PZSS to jest zaświadczenie, że jesteś aktywnym członkiem związku (opłacasz składki, startujesz w zawodach). Posiadając licencję jest się zwolnionym z egzaminu przy wnioskowaniu o broń palną sportową. Jest niezbędna do uzyskania pozwolenia, gdyż została wpisana w UoBiA.

Jeśli masz patent i wyślesz wniosek do PZSS to licencję na pierwszy rok otrzymujesz od ręki (za opłatą — ok 70 zł — rzecz jasna), jak tylko złożysz o nią wniosek. Licencję otrzymasz taką samą, jak masz patent. Masz patent na P,K,S to taka sama będzie licencja.
Aby ją utrzymać w kolejnym roku, musisz w trakcie jej ważności wyrobić odpowiednią ilość startów (4 dla pierwszej konkurencji i po 2 starty dla pozostałych). „Pierwsza” konkurencja może być dowolna. Lubisz startować z karabinu? Możesz to uznać za pierwszą. Wolisz pistolet? Też może być.

Licencje, które PZSS wydaje do 31 października są ważne tylko do końca danego roku kalendarzowego. Ich przedłużenie wymaga uzyskania do końca roku odpowiedniej ilości osobostartów. Licencje wydane po 1 listopada są ważne od razu na cały rok następny.
Jest to ważna informacja dla osób wyrabiających pozwolenie na broń. Zgłoszenie wniosku o licencję późno, np w październiku, skutkuje uzyskaniem licencji ważnej do końca roku. Daje to mało czasu na wyrobienie odpowiedniej ilości startów. Czasem lepiej poczekać miesiąc – dwa po zdaniu patentu i zawnioskować dopiero w listopadzie. Dodatkowo, wnioskując o licencję 31 października płacisz za końcówkę bieżącego roku i w następnym zapłacisz znowu – czyli dwa razy. Wnioskując 1 listopada, płacisz tylko raz.

Powyższe informacje pobrane ze strony www.braterstwo.eu